Francie

Menu:

Alsaské víno

Téměř veškerá produkce tohoto regionu spadá do kategorie AOC. Alsaská vína řadíme do tří skupin:

Alsace AOC

Pod označením AOC Alsace se prodává 74% vín z celého Alsaska. bílá vína tvoří 94% z produkce.

AlsaskoApelace Alsace AOC zahrnuje vína, která jsou převážně vyrobena z jedné odrůdy. Vyjímkou je Edelzwicker nebo Gentil, který vzniká smícháním více odrůd. Jednoduchá rada zní: pokud na etiketě vína z apelace Alsace AOC najdete označení odrůdy, jde o víno, při jehož výrobě byla použita jen tato odrůda. Pokudna etiketě není žádná odrůda specikována, víno bylo smícháno z více odrůd. Někdy bývá na etiketě označen i konkrétní vinohra, případě vesnice.

Vína pod označením AOC Alsace musí být prodávána v láhvi zvláštního protaženého tvaru, tzv. flute.

Alsace Grand Cru AOC

Označení Alsace Grand Cru AOC přisluší vínům, které mají všechny typické znaky pro místní terroir (tedy kombinaci půdy, klimatu a místních podmínek). Mezi taková vína jsou řazena Gewurztraminer, Muscat, Tokay Pinot Gris, Riesling a od roku 2005 Sylvaner. Vína pocházejí z 51 lokací rozdílné rozlohy (od 3 do 80 hektarů). po celém Alsasku. Při dodržení určitých podmínek, můžou vína nést označení pozdní sběr nebo výběr z bobulí.

Etiketa vína vždy musí obsahovat informaci o roku sklizně, identifikaci jedné z 51 lokací a odrůdu. Vína s označením Alsace Grand Cru AOC můžou být vyrobena z odrůd Riesling, Gewurztraminer, Pinot Gris a Muscat.

Roční výroba vína Alsace Grand Cru AOC je kolem 45 000 hektolitrů, tedy asi 4% z celkové produkce vína v Alsasku.

Cremant d'Alsace AOC

AOC Crémant d'Alsace označuje šumivé víno vyráběné tradiční metodou již od 19. století. Pro Crémant d'Alsace AOC se využívají odrůdy Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Riesling nebo Chardonnay.

Apelace AOC Crémant d'Alsace byla ustanovena v roce 1976. V současnosti je v Alsasku více než 500 výrobců tohoto šumivého vína.

Pokud některé vína nesplňuje kritéria AOC, je prodáváno jako Vin de Table (stolní víno).

Odrůdy

Alsasko je ve světě známé zejména svým suchým ryzlinkem. Vyjímkou mezi bílými víny je červené nebo růžové víno vyráběné z odrůdy Pinot Noir.

Nejčastějí jsou vína vyráběná z těchto odrůd:

Víno, které nejčastěji uvidíte v obchodech, bude jedno z těchto:

Kde koupíte alsaská vína

Použité zdroje: Tom Forrest - The Complete Wine Course, wikipedia.org, snooth.com, thewinedoctor.com, The Complete Guide to Wine (Anness Publishing Limited)

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz