Menu:

Baron Philippe de Rothschild

Baron Philippe de Rothschild (13.4.1902 - 20.1.1988) patřil do bankéřské rodiny Rothschildů. Byl automobilovým závodníkem, scénaristou a autorem divadelních her, divadelním a filmovým producentem, básníkem a velice úspěšným vinařem.

Narodil se v Paříži v dubnu 1902 jako syn Barona Henri Jamese Rothschilda (1872-1947) a Mathildy Sophie Henriette von Weissweiller (1872-1926). Umělecké nadání zdědil po svém otci, který pod pseudonymem André Pascal publikoval divadelní hry.

Na začátku první světové války byl dvanáctiletý Philippe poslán do bezpečí rodinného vinařství v Pauillacu. Během svého pobytu si zamiloval místní krajinu a a získal silný citový vztah k vinařství, které jeho rodina vlastnila od roku 1853.

Kariéra závodního jezdce

Ve dvacátých letech bychom mohli potkat mladého Rotschilda ve společnosti krásných žen v pařížských nočních podnicích. Philippův starší bratr ho vzal na závody Grand Prix. Rychlá auta se stala součástí jeho života. Aby jeho jméno nebylo příliš okázale vidět na startovní listině, používal pseudonym Georges Philippe. Svůj debut si odbyl na trase závodu z Paříže do Nice v roce 1928. Ve stejném roce se v závodu Le Mans určeném pouze pro vozy značky Bugatti umístil na druhém místě. V roce 1929 skončil na čtvrtém místě při Grand Prix na legendárním okruhu v Monacu. Za další tři týdny zvítězil při Grand Prix Burgundy. Ve stejném roce se setkával na okruzích s legendou motoristického sportu Louis Chironem.

Po neúspěchu při závodě 24 hodin v Le Mans v roce 1930 se rozhodl ukončit svoji aktivní závodní kariéru a plně se začal věnovat rodinnému vinařství Chateau Mouton Rothschild.

Vinařské začátky

Bylo mu pouhých dvacet let, když převzal řízení vinařství Chateau Mouton Rothschild v roce 1922. O dva roky později, v roce 1924, přišel s myšlenkou, aby se víno plnilo do lahví přímo ve vinařství. Byla to na svou dobu malá revoluce, protože bylo zvykem, že vinařství prodá víno obchodníkům s vínem, kteří zajistí naplnění lahví, ale také se postarají o prodej a marketing. Brzy po realizaci tohoto nápadu ho následovali i ostatní vinaři v oblasti.

Pokud po sklizni usoudil, že víno nebude splňovat vysoké požadavky na kvalitu, neprodával víno pod jménem Chateau. V roce 1932 uvedl na trh druhou značku vína - Mouton Cadet. Toto víno se stalo natolik úspěšné, že pro jeho výrobu začal skupovat hrozny z ostatních částí Bordeaux. Dnes je Mouton Cadet nejprodávanější červené víno na světě.

V roce 1932 se podílel jako producent na výrobě francouzského filmu Lac-aux-Dames, který si získal uznání na mezinárodní scéně.

Rok 1933 byl ve znamení akvizice Chateau d'Armailhac. V druhé polovině třicátých let patřilo vinařství Mouton Rothschild k těm nejlepším ve Francii. Philippe se ale cítil znevýhodněný označením Deuxieme Cru, které získalo vinařství při klasifikaci v roce 1855. Tehdy zahájil svoji dlouholetou "křižáckou" výpravu za změnu klasifikace.

V roce 1934 se oženil s Elisabeth Pelletier de Chambure (1902-1945), s kterou měl dvě děti Philippine Mathilde Camille de Rothischild (nar. 22.11.1933) a Charlese Henriho de Rothschild (narodil se a zemřel v roce 1938). Synova smrt jejich manželství poznamenala a prohlubující se problémy vedly k rozpadu manželství.

Druhá světová válka

Druhá světová válka znamenala pro rodinu Rothschildů velké nebezpečí kvůli jejich židovskému půdovu. Po okupaci Francie Philippovi rodiče utekli do Lausanne ve Švýcarsku. Jejich pařížské sídlo se stalo velitelstvím německých námořních sil. Philippe se dostal do vězení v části Francie, která byla pod velením generála Vichy. Jakmile z něho byl propuštěn 20.4.1941, odjel do Anglie, kde se připojil k armádě svobodných francouzů pod velením generála Charlese de Gaulle. Získal vyznamenání Croix de Guerre (válečný kříž).

Po osvobození Francie se setkal se svou dcerou. Zjistil však, že jeho býválá manželka byla po neúspěšném přechodu demarkační linie z okupované části Francie deportována do koncentračního tábora Ravensbrueck, kde za neznámých okolností 23. března 1945 zemřela. Byla jediným členem rodiny Rothschildů, který za druhé světové války zahynul.

Poválečné období

Philippe Rothschild po svém příjezdu do Chateau Mouton Rothschild našel zničené vinařství. S vypětím všech sil a díky obětavým zaměstnancům se podařilo nemožné, začátkem padesátých let se v Mouton Rothschild opět vyrábělo víno.

Philippe přišel v roce 1946 s novou myšlenkou, jak oživit a ozvláštnit víno. Požádal známé malíře, aby pro jeho nové víno navrhli etiketu. Z tohoto nápadu se zrodila krásná tradice, která pokračuje do dnešních dní. Etikety pro víno z Chateau Mouton Rothschild vytvořil mimojiné Jean Cocteau, Leonor Fini, Henry Moore, Marie Laurencin, Georges Braque, Salvador Dalí, Jacques Villon, Pierre Alechinsky, Joan Miró, Marc Chagall, Pablo Picasso, César, Jean-Paul Riopelle, Andy Warhol a další.

Roku 1952 Philippe a Gaston Bonheur napsali scénář pro fil La Demoiselle et son revenant a také divadelní hru Milenec Lady Chatterley.

Rothschild překládal alžbětinskou poezii a divadelní hry Christophera Frye. Rothschildovými básněmi se nechal inspirovat Darius Milhaud při tvorbě baletního představení pro pařížskou operu.

Roku 1954 si Philippe Rothschild vzal svoji dlouholetou přítelkyni Pauline Fairfax Potter (1908-1976). Tato Američanka narozená v Paříži byla hlavní návrhářkou Hattie Carnegie. Svůj designerský talent uplatnila při opravě starého skladu vinařství, který přeměnila v krásný dům.

V roce 1973 se podařilo Rothschildovi nemožné - Chateau Mouton Rothschild bylo klasifikováno jako Premier Cru v oficiální klasifikaci vín z Bordeaux.

Rothschild koupil Chateau Clerc Milon a v roce 1980 založil společný podnik Opus One s americkým vinařem Robertem Mondavim.

Baron Philippe de Rothschild zůstal aktivním vinařem až do své smrti v roce 1988.

Použité zdroje: wikipedia.org

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz