Menu:

Chateau Bouscaut

Chateau Bouscaut patří mezi Premier Crus v klasifikaci vín z Graves (Graves Crus Classe) z roku 1953 a 1959. Vinařství a vinice najdeme poblíž Cadaujac jižně od Bordeaux.

Vinařství hospodaří na 47 hektarech, z čehož 40 hektarů jsou vinice s odrůdami Merlot (55%), Cabernet Sauvignon (40%) a Malbec.

Historie

S vinařstvím se v této oblasti začalo už v 17.století. Původní název vinařství byl Haut Truchon, nové jméno dostalo až v roce 1929, kdy také přišel jeho čas slávy. V třicátých letech 20. století bylo vinařství Bouscaut považováno za vzorový příklad vinařství samotnout zemědělskou komorou.

V roce 1962 poškodil zámeček z 18.století silný požár. Tehdejší majitel Victor Place dokázal budovu opravit podle původních plánů a v roce 1968 prodal vinařství americkým investorům ze skupiny Wohlstetter-Sloan. Ti do vinařství přivedli odborníky z Haut-Brionu, aby vinařství dostali na vrchol a tak zhodnotili svoji investici při prodeji v roce 1979, kdy se stal novým majitelem Lucien Lurton, který v té době už vlastnil Chateau Brane-Cantenac. V současnosti patří vinařství Sophii Cogombles-Lurton (Lucienova dcera) a Laurentovi Cogombles.

Rodina Lurtonovych nechala rekonstruovat sklepy, postavit sklad pro dubové sudy a znovu vysadit některé části vinic.

Vína

V červených vínech převládá Merlot, kterému dodává strukturu a vůni Cabernet Sauvignon a Malbec. Bílá vína jsou plná odrůdy Semillon a Sauvignon Blanc. Semillon dodává vínům strukturu a umožňuje dlouholetou archivaci bílých vín. Některé části vinic s odrůdou Semillon jsou staré i přes sto let.

Chateau Bouscaut

Ročně je vyrobeno okolo 100 000 lahví červeného a 20 000 lahví bílého vína. Červená vína se dostávají k zákazníkům až dva roky po sklizni. Po tu dobu zrají v dubových sudech, z nichž je až 45% nových. Bílá vína zrají v dubu deset měsíců za přísného dohledu vinařů.

Les Chenes de Bouscaut

Toto druhé víno vinařství nahradilo dřívější La Flamme de Bouscaut. Ročně se na trh dostane až 60 000 lahví červené varianty a 25 000 bílého suchého vína.

Odkazy

Oficiální stránky Chateau Bouscaut ve francouzštině a angličtině.