Menu:

Chateau Haut-Brion

Chateau Haut-BrionChateau Haut-Brion je nejstarší a nejmenší vinařství, kterému byla v roce 1855 přiznána kategorie premier cru. Byla to velká vyjímka, protože toto označení dostalo vinařství jako jediné mimo oblast Médocu.

Tato usedlost byla první, která svým jménem pojmenovala svoje hlavní víno.

Vinohrad je osázený z 55% Cabernetem Sauvignon, z 25% Merlotem a z 20% Cabernetem Franc. Průměrné stáří vinné révy je 30 let.

Historie

První zmínka je z roku 1423. Historie vinařství začala v roce 1525, kdy se poslanec bordeauxského parlamentu Jean de Pontac oženil s Jeanne de Bellon, která jako věno dostala pozemek Haut-Brion. Pontac skoupil sousední pozemky a 25 let po svatbě začal stavět zámek a kolem něho založil vinohrady.

François-Auguste de Pontac v 17. století začal jako první vyvážet červené víno z jediného vinohradu a v roce 1666 založil v Londýně tavernu. Víno z Haut-Brion si oblíbili spisovatelé Daniel Defoe, Jonathan Swift a filosof John Locke.

Chateau Haut-Brion rok 1900Rozmach vinařství v 18. století potrhnul nebývalý úspěch, kdy se víno začalo jako první z premier cru vyvážet do USA. Tehdy si ho během svých cest po Francii oblíbil Thomas Jefferson a nechal si poslat do Virginie šest kartonů vína.

Během 19. století se vystřídalo několik majitelů. Za zmínku stojí Joseph-Eugene Larrieu a jeho syn Amédéo, během jejichž vedení prošlo vinařství první modernizací a začalo dodávat na trh výborné víno.

V roce 1935 se stal novým majitelem americký finančník Douglas Dillon, který vínem zásoboval Elysejský palác a Bílý dům. V roce 1961 jako první vinařství kategorie premier cru Haut-Brion vyměnilo staré dřevěné kvasné kádě za nové nerezové tanky. V současnosti vede Chateau Haut-Brion už čtvrtá generace rodiny Dillon.

Vína

Víno kvasí v nerezových tancích s kontrolovanou teplotou. Poté víno zraje 24 až 27 měsíců v dubových sudech.

Chateau Haut-Brion

Odkazy

Oficiální stránky Chateau Haut-Brion ve francouzštině a angličtině.

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz