Menu:

Chateau Lafite Rothschild

Chateau Lafite RothschildChateau Lafite Rothschild bylo v roce 1855 při slavné Bordeauxské klasifikaci vín přiznaná kategorie premier cru.

Vinice Lafite pokrývající 100 hektarů v kopcovité krajině je nejvýše položenou vinicí v Pauillacu. Pěstují se zde odrůdy typické pro Medoc: Cabernet Sauvignon (70% plochy vinic), Merlot (25%), Cabernet Franc (3%) a Petit Verdot (2%).

Průměrné stáří révy je 35 let. Ve vinařství dodržují pravidlo, že pro hlavní víno se nepoužívají hrozny z révy mladší než 10 let. Díky tomu můžeme říct, že víno Chateau Lafite Rothschild, vlajková loď vinařství, obsahuje pouze hrozny pocházející z révy s průměrným stářím 45 let. Nejstarší réva, která se ještě dnes používá pří výrobě vína byla vysazena v roce 1886.

Víno Lafite Rothschild je dnes jedno z nejdražších. Ve vinotékách si ho hýčkají tisíce milovníků vína. Víno má pozoruhodnou dlouhověkost. Je doporučeno každých dvacet let archivace vyměnit zátku. Tento úkon smí provádět pouze správce vinných sklepů, který ročně na samotném Lafite Rothschild přezátkuje pět tisíc lahví a cestuje po celém světě, aby přezátkoval láhve uchovávané u obchodníků a sběratelů.

Historie

První zmínka o Lafite je z roku 1234, kdy bylo vinařství v majetku opata kláštera ve Vertheuil Gombaud de Lafite.

V 17. století začala rodina Ségurových s organizovaným pěstováním vinné révy a výrobou vína. Ségurovi nebyly ve výrobě vína žádní nováčci, v té době jim patřili usedlosti Latour, Mouton a Calon-Ségur. Lafite si rychle začal získávat reputaci nejenom po blízkém okolí. Začátkem 18. století už bylo víno z vinařství Lafite vyváženo do Londýna.

Na počátku 18. století markýz Nicolas Alexandre de Ségur významě zlepšil využívané techniky ve vinařství Lafite a dokázal uvést svoje víno ke královskému dvoru ve Versailles. S podporou kardinála Richelieu se stalo víno z Lafite královským vínem. Protože markýz neměl syny, rozhodl se rozdělit vinařství mezi svoje čtyři dcery. V roce 1784 musel syn nejstarší dcery Nicolas Marie Alexandre de Ségur prodat Chateau Lafite kvůli vysokým dluhům.

V době Francouzské revoluce mělo vinařství několik vlastníků. Zároveň stále produkovalo skvělé víno, za nejlepší z tohoto období bývají považovány ročníky 1795, 1798, 1801, 1814, 1815 a 1818.

8. srpna 1868 se stal novým majitelem Chateau Lafite Baron James de Rothschild. V aukci zaplatil za vinařství 4,5 milionů franků. Bohužel si dlouho svůj nový majetek neužíval, zemřel tři měsíce po koupi. Vinařství přešlo do rukou jeho tří synů: Alphonse, Gustava a Edmonda.

Sklizeň roku 1868 stejně jako sklizně po dalších patnáct let byly vyjímečné. Cena vína dosáhla vrcholu. Rothschildové inkasovali velké zisky, které mohli investovat do modernějšího vybavení a zároveň si vytvořit dostatečnou rezervu pro možné budoucí krize. A katastrofa skutečně přišla.

Krize vyvolaná napadaním vinné révy phylloxerou a plísní zasáhla vinařství naplno koncem 19. století a začátkem 20. století. Následná první světová válka a hospodářská krize vedla k pádu cen. Na trhu nebyl nikdo, kdo by víno kupoval.

Ve stejné době se majitelé Chateau Lafite rozhodli pro revoluční krok: začali si sami víno stáčet do lahví.

Během druhé světové války chateau obsadila německá posádka. Majetek rodiny Rothschildů čítající Chateau Lafite Rothschild a Chateau Mouton Rothschild byl zkonfiskován. Rothschildové se mohli vrátit až na konci roku 1945. Obnovy slávy Lafite se ujal Baron Ellie. Jeho snažení bylo úspěšné a víno opět dosahovalo kvalit před válkou. Nastartoval i obchod, víno Lafite získalo zpět svůj tržní podíl. Za vyjímečně kvalitní jsou považovány ročníky 1945, 1947 a 1949.

Baron Elie v roce 1950 spoluzaložil spolek pro bordeauxská vína, Commanderie du Bontemps.

Synovec barona Ellie, baron Eric převzal vedení podniku v roce 1974. Zaměřil se na hledání dokonalosti ve víně a zásadně rozšířil tým staraíjící se o technické zázemí. Zasadil se o minimalizaci používání pesticidů a hnojení. Nechal instaloval nové nerezové tanky a vybudoval nový sklep pro dozrávání vína s kapacitou 2200 barelů. Ten je dnes známý jako "rotunda" a je považovaný za jeden z architektonických divů oblasti Bordeaux.

Ze sklizní posledních třiceti let jsou vyzdvihovány roky 1982, 1985, 1986, 1989, 1990, 1995, 1996, 2000, 2003 a 2005.

Víno

Hrozny z každé vinice kvasí zvlášť, aby byla zachován charakter jednotlivých vinic. Přesný čas sklizně, fermentace je stanovován podle konkrétních podmínek daného roku. Během celého procesu kvašení je ochutnáváním hodnocena kvalita moštu nebo už vína.

Víno je mícháno teprve v březnu. Tehdy začíná faze zrání, kdy víno zůstává ve sklepech 18 až 20 měsíců. Do každého barelu jsou přidány čtyři až šest bílků, jejich úkolem je pohltit částečky ve víně a udržet je na dně sudu. Stáčení vína do lahví probíhá v červnu. Průměrná roční výroba je kolem 270 000 láhví.

Chateau Lafite Rothschild 1er cru classe

Chateau Lafite Rothschild“Hlavní víno” vinařství. Vyniká svoji elegancí. Finální podoba vína vzníká smícháním odrůd: Cabernet Sauvignon (80 až 95%), Merlot (5 až 20%), Cabernet Franc a Petit Verdot (0 až 5%).

Některé ročníky jsou z hlediska složení odrůd vyjímečné, například v roce 1994 bylo složení: Cabernet Sauvignon (99%) a Petit Verdot (1%), v roce 1961 bylo víno vyrobene pouze z odrůdy Cabernet Sauvignon bez přimíchání dalších odrůd.

Víno dozrává 18 až 20 měsíců v dubových sudech, které jsou každý rok kompletně obnovovány.

Po otevření láhve nechte víno minimálně 2 hodiny “odpočinout”. Doporučená teplota vína pro konzumaci je 16 až 18 °C.

Carruades de Lafite

Jméno tohoto vína je odvozeno od oblasti Carruades, kterou Chateau Lafite získalo v roce 1845 a která sousedí s nejlepšími vinicemi. Po dlouhých letech hledání dokonalosti při míchání odrůd je toto víno velmi podobné 1er cru. Jistou odlišnost získává díky vyššímu podílu Merlotu.

Použité odrůdy: Cabernet Sauvignon (50 až 70%), Merlot (30 až 50%), Cabernet Franc a Petit Verdot (0 až 5%).

Po otevření láhve nechte víno minimálně 2 hodiny “odpočinout”. Doporučená teplota vína pro konzumaci je 16 až 18 °C.

Adresa

Chateau Lafite Rothschil, 33250 Pauillac, Francie, email: visites@lafite.com

oficiální stránky vinařství

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz