Menu:

Chateau Latour

Chateau LatourChateau Latour se nachází 2,5 km jižně od Pauillac. Vinice pokrývají 78 hektarů.

Vinice v blízkosti hlavní budovy vinařství jsou nazývány l'Enclos a mají 47 hektarů. Hroznů vypěstované na těchto vinicích jsou používány pro výrobu Grand Vin. 80% vysazených vinic je odrůdy Cabernet Sauvignon, což je ideální odrůda pro tuto oblast, protože její kořenový systém dokáže získat živiny a vodu z místní kamenité půdy.Odrůda Merlot představuje 18% z Grand Vin, pomáhá zjemnit výraznou chuť Cabernetu Sauvignon. Merlot je vysazený především na nižších pozemcích l'Enclos, kde nejsou štěrkové vrstvy tak hluboké. Na zbývajících 2% vinice jsou vysazeny odrůdy Cabernet Franc a Petit Verdot.

Historie

Věž Saint-Lambert, která je vyobrazena na etiketě každé láhve, byla pravděpodobně postavena v druhé polovině 14. století v době stoleté války mezi Francouzi a Angličany. V roce 1378 byla věž v držení bretonských vojáků, kteří sloužili francouzskému králi. Po obléhání trvajícím tři dny, anglosaská armáda obsadila věž a zřídila zde stálou posádku. Latour zůstal pod britskou nadvládou až do kapitulace po bitvě u Castillon, 17. července 1453.

V literatuře se neuvádí, co se s věží později stalo. Do naší doby se věž nedochovala. Stávající věž nemá s tou původní nic společného. Je to holubník, pravděpodobně postavený z kamenů staré zámku v letech 1620 až 1630.

Vinařství bylo založeno v roce 1718 markýzem Nicolas-Alexandre de Segur. Ve vlastnictví rodiny Segur pak zůstalo dalších 300 let. Těsně před svou smrtí v roce 1716, Alexandre de Segur koupil Lafite. O dva roky později jeho syn Nicolas-Alexandre koupil Mouton a Calon.

Na počátku 18. století, Chateau Latour začalo být známé díky úspěšné expanzi na britský trh a rozvoji obchodu s vínem v severní Evropě.Thomas Jefferson, velvyslanec Spojených států ve Francii a budoucí prezident, si víno z Latour zamiloval v roce 1787.

V roce 1855 Napoleon III se rozhodl ukázat oblasti Medoc a Graves na mezinárodní výstavě v Paříži. Pro tuto příležitost vznikla klasifikace vín z těchto oblastí. Chateau Latour bylo klasifikováno mezi nejlepšími. Obchodní a ekonomický rozvoj v Evropě na konci 19. století pomohl k dalšími rozvoji vinařství.Současná hlavní budovu vinařství byla postavena v letech 1862 až 1864.

V roce 1963 se rodina Segur rozhodla prodat 75% akcií Chateau Latour. Novými akcionáři se stala britská společnost Harveys z Bristolu a Hallminster Limited.Počínaje rokem 1963 došlo k mnohým zlepšením a renovacím, včetně zlepšení drenážního systému, nových strojů a modernizaci nádrží pro kvašení. V roce 1989 Allied Lyons, vlastnící 25% akcií, skoupili většinu akcií a tato společnost se stala většinovým akcionářem.

V červenci 1993 Allied Lyons prodali své akcie François Pinaultovi.

Víno

Grand Vin

Chateau LatourToto víno je vyrobeno z vinných hroznů vypěstovaných na starých vinicích v l'Enclos. Použité odrůdy jsou: Cabernet Sauvignon (75%), Merlot (20%), Cabernet Franc (4%)a Petit Verdot (1%).Zrání v dubových sudech trvá 18 měsíců.

Průměrná produkce je kolem 220 000 lahví, což je 55% z celkové produkce vinařství.

 

Les Forts de Latour

Toto víno je vyrobeno z hroznů z mladších vinic (mají méně než 12 let) a z hroznů pěstovaných na třech pozemcích nacházejících se mimo hlavní vinici.

Odrůdy používané pro toto víno jsou: Cabernet (70%) a Merlot (30%).Víno zraje 18 měsíců s dubových sudech.

Průměrná produkce je kolem 150 000 lahví, 37% z celkové produkce.

Pauillac

Toto víno bylo vyrobeno v ročnících 1973, 1974 a 1987, kdy kvalita vín nebyla tak dobrá a majitelé se rozhodli vytvořit další značku pro "méně kvalitní" víno.

Od roku 1990 se toto víno vyrábí každý rok. Jsou v něm obvykle použity hrozny z mladých vinic.

Adresa

Chateau Latour, Saint-Lambert, 33250 Pauillac, Telefon: +33 5 56 73 19 80, Fax: +33 5 56 73 19 81
oficiální stránky vinařství

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz