Menu:

Chateau Mouton Rothschild

Chateau Mouton RothschildChateau Mouton Rothschild leží ve vesnici Pauillac v Medocu asi 50 kilometrů severozápadně od Bordeaux. Původně se vinařství jmenovalo Chateau Brane-Mouton. V roce 1853 ho nový majitel Nathaniel de Rothschild přejmenoval na Chateau Mouton Rothschild. Toto vinařství má jeden unikát: jako první si samo začalo svoji úrodu stáčet do lahví.

Klasifikace vín z roku 1855 opoměla zařadit toto vinařství. Dnes se domníváme, že to bylo způsobeno skutečností, že v té době byl majitelem Angličan. Chateau Mouton-Rothschild získalo privilegium být součástí klubu nejlepších vín z Bordeaux až v roce 1973.

Vinice Chateau Mouton Rothschild mají 75 hektarů a najdete na nich odrůdy: Cabernet Sauvignon (78%), Merlot (10%), Cabernet Franc (10%) a Petit Verdot (2%). Pro výrobu bílého vína se pěstují také malá množství Sauvignon Blanc, Semillon a Muscatel.

Historie

Majitelem pozemků, na kterých dnes stojí Chateau Mouton Rothschild, se stal v roce 1718 Nicolas-Alexandre Ségur. O dva roky později prodal vše Josephovi de Brane, který pojmenoval toto místo Brane-Mouton a začal budovat vinice.

Pověst dobrého a kvalitního vína se rychle šířila. Na konci 18. století měla stejně dobrou pověst jako Pichonska vina. Počátekem 19. století se majitelem stal Issac Thuret, pařížský bankéř, který v roce 1853 prodal vinařství rodině Rothschildů, baronu Nathanielovi de Rothschild. Jeho syn baron James nechal postavit malý zámeček, jehož jméno Le Petit Mouton se dnes užívá pro víno zde vyráběné.

Baron Philippe de Rothschild přišel s nápadem požádat každý rok jiného známého umělce o vytvoření etikety pro víno. Od roku 1946 se toto stalo pravidlem. Vyjímkou jsou ročníky 1953, kdy se při příležitosti návštěvy britské Královny matkyna etiketě objevilo osobní věnování Philippa Její Výsosti, ročník 2000, kdy na oslavu milénia zdobil etiketu zlacený stříbrný pohár ze 16. století a ročník 2003, kdy se při příležitosti 150 let, kdy Chateau získala rodina Rothschildů, na etiketě objevil snímek Nathaniela. Na viněty se během let dostala díla takových osobností jako jsou: Jean Cocteau, Georges Braque, Salvador Dalí, Joan Miró, Marc Chagall, Pablo Picasso, Andy Warhol a další.

Philippe byl velkým fanouškem automobilových závodů, divadla, poezie a plachtění, ale jeho největší vášní bylo vinařství. Zakoupil nové vinice a podílel se na tvorbě nových vín jako Carruades de Mouton-Rothschild, z kterého se později stalo víno Mouton Cadet.

Vinařství dnes řídí jeho dcera, baronka Philippine de Rothschild, spolu se svými syny.

Víno

Chateau Mouton-Rothschild

Chateau Mouton Rothschild 1973Chateau Mouton-Rothschild je jedním z posledních vín, pro která se pro kvašení používají jen dubové tanky. Hrozny v nich zůstávají 15 až 25 dní. Poté ještě zrají v dubových sudech 22 měsíců.

Je to víno bohaté a hutné, na jazyku hedvábné s jemnými tříslovinami.

 

 

 

 

 

Le Petit Mouton de Mouton Rothschild

Toto druhé víno bylo uvedeno v roce 1993.

Aile d'Argent

Bílé víno vyráběné hlavně z odrůdy Sauvignon Blanc, které pochází ze čtyř hektarové vinice.

První bílé víno bylo vyrobeno v roce 1991.

Víno zraje 9 měsíců v dubových sudech, z nichž je polovina vždy nová.

Adresa

Baron Philippe de Rothschild SA, BP 117, 33250 Pauillac, Tel: +33 5 56 73 20 20, Fax +33 5 56 73 20 44

Oficiální stránky vinařství

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz