Menu:

Bordeaux

Okolí města Bordeaux je především oblastí červeného vína, které je vyráběno z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc.

Bordeaux mapa

Kromě červených vín v Bordeaux se vyrábí take bílá vína, snad nejznámější je bile víno z Chateau d'Yquem, z oblasti Sauternes.

Nejslavnější vinařství Bordeaux jsou Chateau Petrus, Chateau Lafite Rothschild, Chateau Latour, Chateau Mouton-Rothschild, Chateau Margaux, Chateau Haut-Brion, Chateau Cheval Blanc, Chateau Ausone nebo Chateau Le Pin.

Červená vína z oblastí Medoc, Graves, Pomerol a St. Emilion jsou vhodná pro dlouholetou archivaci (bežně 10 až 20 let, ty nejkvalitnější je možné archivovat více než 50 let). Samozřejmě Vám nabídnou vyjímečný zážitek, pokud je vypijete mladá.

Většinu bílých vín z Bordeaux je lepší vypít během třech až šesti let po sklizni. Vyjímkou jsou bílá vína z Sauternes, které dozrávají pomalu.

Historie

Vinnou révu do Bordeaux přinesli Ŕímané.

Za počátek rozmachu vinařství v Bordeaux můžeme považovat rok 1152, kdy se Eleonora Akvitánská provdala za budoucího anglického krále Jindřicha II. Jednou z částí věna bylo území, které dnes označujeme jako vinařskou oblast Bordeaux.

Anglii patřilo toto území po další tři století.

Holanďané začali v 17. století vysoušet bažiny v oblasti Medoc a na tamní skvěle odvodněné půdě vznikaly vinohrady, které dnes patří k těm nejvýše hodnoceným terroirům Francie.

Klasifikace z roku 1855 rozdělila Medoc do pěti tříd (Cru). Kritériem pro sestavení tohoto žebříčku vín se staly ceny, za které byla vína prodávána na aukcích v předchozích letech.

Kolem roku 1870 zasáhla Bordeaux epidemie révokazu. Veškeré vinice byly zničeny. Díky neuvěřitelné práci vinařů byly už vinice na konci devatenáctého století znovu osázeny.

Vinařské oblasti

Medoc

Medoc je pravděpodobně prvním regionem, který milovníka francouzského vína napadne, když se začne mluvit o víně z Bordeaux.

St. Emilion

Saint-Emilion se nachází 35 kilometrů severovýchodně od Bodeaux, mezi Libourne a Castillon-la-Bataille. V této části dominuje Merlot a Cabernet Franc, který je vyvýžený menším množstvím Cabernetu Sauvignon. Rozlohou je tento region mnohem menší než Medoc.

Pomerol

Pomerol je rozlohou velmi malá oblast (7,6 km2). Zdejší vinice produkují vína velmi podobná těm z St. Emilions.

Graves

Graves znamená ve francouzštině štěrk. Přes tento název, který vyvolává pocit neúrodné půdy, Graves produkuje ročně 20 milionů lahví červeného a bílého vína. Oblast Graves se thane 50 kilometrů jihovýchodně od okraje Bordeaux kolem levého břehy Garonny.

Sauternes

Sauternes zahrnuje město Barsac a vyrábí nejlepší sladká vína světa. Vína z této oblasti mají nádhernou zlatou barvu, jsou velmi ovocná se silnou vůní.

Použité zdroje: Tom Forrest - The Complete Wine Course, wikipedia.org, snooth.com, thewinedoctor.com

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz