Menu:

Šampaňské ze Champagne

V Champagne působí přibližně tisíc výrobců šampaňského vína, někteří z nich pouze pěstují vinnou révu a svoji sklizeň prodávají větším výrobcům. Po sklizni jsou hrozny lisovány a prodělají první fermentaci, následně jsou přidány kvasinky a třtinový cukr, víno pak zraje v hlubokých a dlouhých sklepech, kde se v něm druhotným kvašením vytváří bublinky.

Rosé neboli růžové šampaňské víno může být jak ročníkové, tak neročníkové. Jeho výroba je však ještě pracnější a časově náročnější než tomu je u bílých šampaňských. V Champagne se obvykle používá metoda, při níž se do bílého šampaňského přidá malé procento nešumivého červeného vína. Druhá metoda je mnohem složitější, neboť vyžaduje velmi pečlivě kontrolovaný kontakt slupek modrých hroznů odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier s moštem. Tato vína mají jemnější aroma, zatímco rosé vyrobené přimícháním nešumivého červeného vína má aroma robustnější, po červeném ovoci.

Druhy šampaňského vína

Neročníkové šampaňské víno

Vína se před druhotným kvašením mísí z vín různých ročníků a obvykle i z různých vinic. Vyjímku tvoří specifická vína Blanc de Blancs, bílé z bílých, které je vyrobeno pouze z odrůdy Chardonnay, Blanc de Noirs, bílé z černých, vyrobené z Pinot Noir, případně z Pinot Meunier, a Cépage Meunier, které je vyrobené pouze z Pinot Meunier. Tyto neročníková vína nejsou vhodná k archivaci, protože můžou být smíchána z až deset let starých vín.

Ročníkové šampaňské víno

Champagne skladováníRočníková vína mohou vzniknout jako směs různých odrůd a vinic, ale vždy musí pocházet ze stejného roku. Vína mají velký potenciál pro archivaci a liší se rok od roku. Pro výrobu těchto vín se používají pouze ročníky výjimečných kvalit. V průměru jen tři ročníky z deseti mají dostatek tepla, aby z jejich vín mohlo být vytvořeno ročníkové šampaňské.

Použité zdroje: Tom Forrest - TheComplete Wine Course, wikipedia.org, snooth.com, thewinedoctor.com

Tip na nákup

Sekty a šumivé vína

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz

Fotografie: Jason Knauff