Menu:

Languedoc-Roussillon

Je to největší vinařská oblast na světě, rozkládající se na pobřeží Středozemního moře od Rhony až k Pyrenejím, kde se pěstují především červené odrůdy vína. Ročně vyprodukuje neuvěřitelné 2 miliardy lahví.

Na jedné straně je to region, který je mnohými odborníky haněný za nadprodukci vína, které se ve snaze dostat se k zákazníkům dostává za velmi nízké ceny, ale zároveň je to region, v kterém působí řada vinařů, kteří se nebojí inovací a zavádění nových stylů vín. Tito výrobci se snaží kombinovat tradiční způsob pěstování a výroby vína ve Francii s novinkami z tzv. Nového světa (USA, Jižní Amerika a Austrálie).

Neprodávanější víno z Languedocu je pod označením Vin de Pays d´Oc, dalšími druhy jsou Vins de Pays, Vins Doux Naturels a Cremant de Limoux.

Pont du GardLanguedoc je geograficky a podnebím velmi podobný jižní části Rhony nebo Provensálsku. Zahrnuje oblast od Banyuls AOC na hranicích se Španělskem kolem pobřeží Středozemního moře až k samotné řece Rhoně.

Klima je zde typicky středomořské se suchými a velmi teplými léty, teplým podzimem a sluncem prosvícenou zimou s několika málo deštivými dny. Průměrná roční teplota je 14 14 °C. Největším nebezpečím pro místní vinnou révu je sucho, neboť francouzský system AOC a nařízení Evropské Unie zakazuje zavlažování. Přestože v prosinci 2006 přísná opatření francouzská vláda změkčila jako reakci na hrozbu globálního oteplování, tato hrozba stale trvá.

Nejznámější apelace

Použité zdroje: Tom Forrest - TheComplete Wine Course, wikipedia.org, snooth.com, thewinedoctor.com

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz