Menu:

Nicolas Alexandre, markýz de Ségur

Nicolas-Alexandre, markýz de Ségur (1695-1755) byl vinařem v kraji Bordeaux, který byl už za svého života označován jako princ vín. Vlastnil slavná vinařství Chateau Lafite, Chateau Latour, Chateau Mouton a Chateau Calon-Ségur. Sto let po jeho smrti byla vína z Lafite a Latour kategorizována jako Premier Cru, Mouton jako Deuxieme cru a Calon-Ségur jako Troisieme cru.

Markýzi Nicolas-Alexandrovi je připisováno uvedení rozdílného stylu vína mezi Chateau Lafite a dnešním Chateau Mouton-Rothschild.

Nicolas-Alexandrovým otcem byl Alexandre de le Meon de Ségur de Francs et Portugaises a Marie-Thérese de Clausel. Mezi jeho vzdálenější příbuzné patřila praprababička anglické královny Viktorie.

Po smrti své babičky zdědil Chateau Latour. V roce 1716 koupil jeho otec Alexandre Chateau Lafite, který se po jeho smrti stal majetkem Nicolase-Alexandra. Ten koupil dále Chateau Mouton a Chateau Calon-Ségur. Po jistou dobu byl majitelem i pozemků, na kterých dnes leží Chateau d'Armailhac a Chateau Pontet-Canet.

Pod markýzovým vedením vína z Chateau Lafite úspěšně vstoupila na trh v Londýně. Mezi pravidelné odběratele patřil i anglický kancléř Robert Walpole, který každé tři měsíce koupil celý sud vína. Úspěch však vína slavila také na francouzské půdě. Kardinál Richelieu uvedl vína z Lafite na dvůr Ludvíka XV. Král pak Nicolase-Alexandre při své návštěvě vinařství nazval princem vín. Při jejich prvním sektání u dvora si král pochválil markýzovy knoflíky, o kterých se domníval, že jsou z drahokamů. Markýz mu řekl, že to jsou vyleštěné kameny z jeho nejlepších vinic.

Použité zdroje: wikipedia.org

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz