Menu:

Côtes du Rhône AOC

Označení Côtes du Rhône AOC může být použito pro vína z celého regionu Rhôny.

Côtes du Rhône je základní AOC apelace a můžou takto být označeny vína červená, bílá i růžové. Převážně jsou vyrobena z odrůdy Grenache v případě červeného a růžového vína nebo z Grenache blanc u bílého vína.

Celkem pod tuto AOC spadá 171 vesnic nebo měst s rozlohou vinic přes 83 000 hektarů. Objem výroby dosáhl v letech 2005 až 2006 3,3 milionu hektolitrů, což představuje 419 milionů lahví vína.

Historie

Víno bylo v údolí Rhony vyráběné už v časech před příchodem Římanů. Vína z pravého břehu byla velmi oblíbená mezi papeži a na královských dvorech. V polovině 17. století začala pro tato vína platit regulační opatření, jejichž cílem bylo zamezit padělání vína a získat kontrolu nad vyráběným množstvím. Tato opatření byla později vzorem pro systém AOC.

V roce 1868 byly Římě zakoupeny ostatky svatého Valentýna. Tehdy se věřilo, že svatý Valentýn dokáže ochránit víno před epidemií révokazu.

Vznik apelace Côtes du Rhône se datuje do roku 1937.

Víno

Červená a růžová vína jsou smíchávána z odrůd Grenache Noir, Syrah, Cinsault, Carignane, Counoise a Mourvedre. Objem bílých odrůd je omezený na 20%. Pokud víno pochází z jižní části pod Montélimarem, platí požadavek na minimální podíl odrůdy Grenache ve výši 40% a podíl blíých odrůd je omezený na 5%.

Bílá vína musí obsahovat z 80% Clairette, Grenache Blanc, Marsanne, Roussanne, Bourboulenc a Viognier. Dále je možné přimíchat i odrůdy Ugni Blanc a Picpoul Blanc.

Pod tuto apelaci patří téměř šest tisíc vinařství a vinařů.

Použité zdroje: Tom Forrest - TheComplete Wine Course, wikipedia.org, snooth.com, thewinedoctor.com

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz