Menu:

Saint-Joseph

Saint-Joseph nebo St.-Joseph leží v severní částí údolí Rhony. Stylem vína je velmi podobný apelaci Crozes Hermitage. 90% všeho vína představuje červené vyráběné z odrůdy Syrah, ke které se přidává menší množství bílých odrůd Roussanne a Marsanne. Zbylých 10% připadá na bílá vína vyráběná buď ze samotné odrůdy Marsanne, nebo směsi Marsanne a Roussanne.

Apelace zahrnuje celkem 1158 hektarů vinic (údaj z roku 2009). Začíná na pravém břehu řeky Rhony jižně kolem vesnic Mauves a Tournon a pokračuje dalších padesát kilometrů na sever. Jako nejhodnotnější jsou označovány vinice v jižní části, kde najdeme některé staré i 100 let.

Historie

Původně byla tato oblast známá jako Vin de Mauves. Pod tímto označením jsou zmiňována v románu Bídníci od Victora Huga. Tato vína byla oblíbená na dvoře Ludvíka XII. na přelomu 14. a 15. století. Samotný král Ludvík XII. vlastnil vinařství Clos de Tournon.

Označení AOC získala oblast v roce 1956. Do roku 1969 to byla malá apelace s méně než 100 hektary. Do dnešní doby se rozšířila na dnešní stav. V roce 1994 byl odhadnutý potencionál oblasti na dalších 2000 hektarů vinic.

Víno

Pro červená vína je stanovený minimální obsah alkoholu v objemu na 10%. Červená vína dlouho kvasí a zrají v dubových sudech až dva roky. Bílá vína kvasí v otevřených kádích 15 dní, potom dozrávají několik měsíců, aby mohla být uvedena do prodeje.

Použité zdroje: Tom Forrest - TheComplete Wine Course, wikipedia.org, snooth.com, thewinedoctor.com

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz