Menu:

Savojsko

Savojsko je vinařský region ve východní Francii. Savojské vinice leží mezi jezery a kopci a vytváří specifické ostrůvky, najdeme je na po celém Savojsku, od jihu, od Fréterive, až po sever, po Evian.

Savojsko je charakteristické pěstováním odrůd vinné révy, které nikde jinde ve Francii nenajdeme. Mezi bílé odrůdy patří Jacquère, Roussanne, Altesse (také známé jako Roussette) a Gringet. Mezi červenými je typickou odrůdou Mondeuse.

Víno se pěstuje ve čtyřech departmentech: Haute-Savoie, Ain, Isère and Savoie.

Víno označené jako Roussette de Savoie a Vin de Savoie můžou pocházet z kterékoliv části Savojska. Navíc bývá někdy Roussette označený vesnicí, odkud pochází: Frangy, Monthoux, Marestel nebo Monterminod. Vin de Savoie bývá označený vesnicí, celkem jde o 17 vesnic, nejznámější jsou Apremont, Chignin, Chautagne a Arbin.

Většinu savojských vín bysme měli pít jako mladé. Toto platí především pro bílá vína vyráběná z odrůdy Jacquère. Vína Roussette je možné archivovat po 2 až 3 roky. Vyjímkou vhodnou pro delší archivaci je Moundeuse.

Bílá vína

Chignin-Bergeron

Chignin-Bergeron je bílé víno téměř zlatavé barvy. Je velmi aromatické s náznaky ananasu, manga, meruněk, v jedinečné chuti zaznamenáte stopy ořísků a medu. Víno je možné pít hned po lahvování, je možné zároveň doporučit jeho archivaci až po dobu 5 let. Víno podáváme při teplotě okolo 12°C.

Chignin

Chignin je suché bílé víno, které je doslova radost pít. V chuti převažují jablka. Víno je třeba vypít nejpozději dva roky po sklizni vychlazené na teplotu 10°C.

Roussette de Savoie Monterminod

Odrůda Altesse nebo Roussette má svůj původ na Kypru a do Francie se pravděpodobně dostalo během křižáckých výprav. Víno Roussette de Savoie je víno plno chuti s vůní fialek, oříšků a mandlí. Nejlepší je nechat víno v archívu ještě 2 až 5 let po sklizni a pak ho podávat při teplotě okolo 10°C.

Altesse

Toto víno vzniká díky druhotná fermentaci bílého suchého vína Jacquère smíchaného s likérem Altesse (Roussette). V tomto víně se snoubí syrovost Jacquère s jemností Roussette. Víno by se mělo podávat při teplotě 10°C.

Pinot Gris

Přestože je toto víno uváděné mezi bílými víny. Barva slupek bobulí Pinot gris někdy dodá vínu růžový nádech. Chutná po broskvích a meruňkách.

Mondeuse blanche

Mondeuse blanche je vyjímečné bílé víno. Kombinuje lehkou vůni s chutí citrusů a sušeného ovoce. Doporučená teplota pro konzumaci je 10°C.

Červená vína

Mondeuse

Mondeuse je jasně červené víno z hroznů odrůdy Mondeuse. V chuti poznáte nádech jahod a malin. Měli bysme ho pít 6 až 10 let po sklizni, ideálně při teplotě okolo 16°C.

Mondeuse d’Arbin

Mondeuse d’Arbin je červené víno vyráběné také z odrůdy Mondeuse. Toto víno má velmi sytou červenou barvu, chutná po jahodách a na patře ucitíte náznak anýzu. Víno můžete archivovat až 8 let. Skvěle se hodí k červenému masu a sýru s modrou plísní. Doporučená teplota pro podávání je mezi 10 až 12°C.

Pinot noir

Pinot je vino s vysokým obsahem alkoholu (12 to 13°). Je to živé, plné víno s delikátní vůní. Pinot noir je skvělé, když se pije mladé, ale má také dobrý potencionál pro archivaci. Toto víno by mělo být podáváno při pokojové teplotě.

Použité zdroje: Tom Forrest - TheComplete Wine Course, wikipedia.org, snooth.com, thewinedoctor.com

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz