Menu:

Pařížské hodnocení vín 1976

V Paříži 24. května 1976 zorganizoval britský obchodník s vínem Steven Spurrier soutěž mezi francouzskými a americkými víny. Pro soutěž bylo stanoveno, že ochutnávky budou prováděny naslepo, tedy bez toho, aby porotci věděli jaké víno právě pijí. Mezi soutěžní vzorky se dostala ta nejlepší červená vína z Bordeaux a z USA, bílá vína z Burgundska a opět z USA.

Steven Spurrier obchodoval pouze s francouzskými víny o očekával, že vín z Bordeaux na celé čáře porazí i ta nejlepší kalifornská vína. Mýlil se. V Soutěži v kategorii červených i bílých vín zvítězila právě vína z Kalifornie.

Tato událost vyvolala ve vinařském světě senzaci. Stačilo ale málo, aby se o ni svět vůbec nedozvěděl. Spurrier pozval na soutěž všechny významnější novináře v Paříži. Zůčastnil se jen jediný - George M. Taber z časopisu Time. Ten využil příležitost a výsledky soutěže zveřejnil. Zdrcení kapitáni francouzského vinařského průmyslu mohli být rádi, že samotný francouzský tisk této události nevěnoval pozornost. Le Figaro soutěž zhodnotil jako k pousmání. Le Monde si ji všimnul až po šesti měsících článkem psaným ve stejném duchu.

Nejdůležitější výsledek této soutěže byl ten, že si tradiční vinařské země v Evropě uvědomily, že jim roste za oceánem velmi silná konkurence. V očích zákazníků především kalifornské víno obrovským způsobem vzrostlo a stalo se žádaným zbožím.

Soutěžní vína

Červená vína

Vína z nového světa zastupovala odrůda Cabert Sauvignon z Kalifornie.

Francouzská červená vína měla zástupce z Bordeaux.

Bílá vína

Kalifornie přivezla Chardonnay.

Francouzská bílá vína měla původ v Burgundsku.

Porotci

Pro hodnocení vín byli vybráni tito porotci:

Způsob hodnocení

Nikdo z porotců nevěděl, od kterého výrobce víno právě hodnotí. Každému vínu mohl dát body od nuly po dvacet podle svého uvážení, protože nebyly stanovena žádná kritéria, jak víno hodnotit. Na závěr byly sečteny hlasy od všech porotců a pro každé víno byl vypočítán aritmetický průměr hodnocení. Na jeho základě pak byla vína seřazena. Hlasy od Patricie Gallagher a Stevena Spurriera nebyly započítány s odůvodněním, že nejsou z Francie.

Výsledné pořadí

Červená vína

Bílá vína

Použité zdroje: wikipedia.org

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz