Menu:

Francie

Alsasko

Oblast Alsaska se rozkládá v severovýchodní Francii mezi městy Štrasburk a Mulhouse. Alsasko je vyjímečné ze dvou důvodů. Je to jediný region ve Francii, který prodává svoje vína pod označením odrůdy, což je vyvoláno silným vlivem německé vinařské školy. Je to také prakticky jediná francouzská vinařská oblast, která svou pověst vybudovala na bílých odrůdových vínech, jako je muškát, ryzlink nebo Pinot Blanc.

Bordeaux

Oblast Bordeaux, nacházející se v jihozápadní Francii okolo stejnojmenného města u ústí řeky Garonny do Atlantského oceánu, je největší vinorodou oblastí Francie a pěstují se zde převážně modré odrůdy vinné révy, převážně Cabernet Sauvignon a Merlot. Z bílých odrůd vinné révy vinaři pěstují především Sauvignon, Semillon a Muškát.

Burgundsko

Burgundsko začíná sto kilometrů jižně od Paříže a rozprostírá se v délce 360 kilometrů od Dijonu k Lyonu.

Je to tradiční soupeř Bordeaux, oblast se vyznačuje drsnějším podnebím, menší rozlohou vinic a menší možností míchat odrůdy vína. Burgundsko je producentem červených vín Pinot Noir a bílých vín Chardonnay.

Champagne

Oblast Champagne je proslavená výrobou šumivých vín. Tento region dal jméno králi šumivých vín, šampaňskému.

Víno se zde začalo pěstovat už kolem roku 79. Ze stejné doby pocházejí vápencové doly, které dnes slouží pro dozrávání šampaňského vína. Vypráví se, že šumivé víno "objevil" mnich Dom Pérignon omylem, když se bublinky objevily ve víně jako důsledek druhotného kvašení při nevhodném uskladnění.

Jihozápad

Tento tradiční vinařský region se rozkládá od hranic oblasti Bordeaux k Pyrenejím. Z červených odrůd se pěstují především Cabernet a Merlot, z bílých pak Sémillon a Sauvignon.

Korsika

Korsika, někdy nazývaná „L'île de beauté“, tedy „Krásný ostrov“, leží u jižních břehů Francie a nabízí jak rosé, tak suchá bílá vína. Nejlepší korsická vína pocházejí z pobřeží.

Languedoc-Roussillon

Je to největší vinařská oblast na světě, rozkládající se na pobřeží Středozemního moře od Rhôny až k Pyrenejím, kde se pěstují především červené odrůdy vína. Ročně vyprodukuje neuvěřitelné 2 miliardy lahví. Pro srovnání, Alsasko vyrobí ročně pouze 165 milionů lahví.

Nejvýznamnějšími pěstovanými odrůdami jsou Carignan, Grenache, Merlot a Cabernet Sauvignon.

Loira

Oblast údolí řeky Loiry je proslavena svými bílými víny. Tento vinařský kraj, o kterém se říká, že je nejkrásnějším jak ve Francii, tak na celém světě, se rozkládá od Centrálního masivu až k pobřeží Atlantiku okolo města Nantes. Pěstují se zde především odrůdy Chenin Blanc a Sauvignon.

Rhona

Oblast se táhne od města Vienne na severu až po Avignon na jihu a tvoří ji 200 km dlouhý pás podél břehů řeky Rhôny.

Z hlediska pěstovaných odrůd se oblast Rhôny dělí na severní a jižní. Hlavní červené odrůdy jsou Syrah a Grenache, bílé Roussanne a Clairette.

Savojsko

Savojsko je vinařský region ve východní Francii. Savojské vinice, ležící mezi jezery a kopci a vytváříjící specifické ostrůvky, najdeme po celém Savojsku.

Překlady cizojazyčných textů zajišťuje www.e-translate.cz

Zdravý životní styl je předpokladem pro dlouhý a vitální život. Výrobky NWA jsou výbornými doplňky správné stravy.